Automatizuj nebo zchudni!
Roboti. Komu zvýší mzdu? A komu vezmou práci? Acemoglu a spol. ukazují na datech Nizozemí, že robotizace zvyšuje přidanou hodnotu (to potřebujeme jako sůl!), ale i zaměstnanost. Nicméně klesá podíl práce ve firmách, které robotizací zavádějí.
Důležité je, že pokud konkurence nereaguje na robotizaci v daném odvětví, tak se u nich snižuje přidaná hodnota, ale i zaměstnanost. Robotizuj/automatizuj/digitalizuj nebo zemři! Práce ve firmě, která se neřídí tímto heslem, zvyšuje pravděpodobnost ztráty práce.
Autoři navíc odlišují efekty na přímo ovlivněné pracovníky (pracují na úkolech, které mohou být vykonávány roboty) a nepřímo ovlivněné.Mzdy přímo postižených pracovníků (pracovníci vykonávající rutinní práce) po zavedení robota klesnou přibližně o 6%. Nepřímo ovlivnění pracovníci se těší naopak z nárůstu mezd přibližně o 3,5 % (bez fixních efektů).
Přímo ovlivnění pracovníci, ať už je měřítkem rutinnost a nahraditelnost úkolů, nebo vzdělání, jsou robotizací ovlivnění negativně. Ti nepřímo naopak pozitivně.
Výsledný agregátní dopad na zaměstnanost bude záviset na úspěšné rekvalifikaci (osobní motivace a aktivní politika zaměstnanosti), ale také na sociální politice.
AI ale posune výše popsané dopady na méně rutinní úkoly a pracovníky s vyšším vzděláním. Teď je cílem automatizace střední třída.
Klíčovou roli v adaptaci sehraje schopnost investovat, vzdělávání, rekvalifikace, aktivní politika zaměstnanosti, podpora podnikání a dobře nastavená sociální a daňová politika. V našem Indexu prosperity najdete srovnání ČR s ostatními zeměmi EU v deseti oblastech.