Musíme opustit představu, že je možné konkurovat čínské státem řízené ekonomice za rovných podmínek. A musíme se postavit realitě „ekonomiky hrubé síly“, píše Liza Tobin z Special Competitive Studies Project.
Čínský manuál ekonomiky hrubé síly vyřazuje konkurenční firmy z podnikání a ničí celá průmyslová odvětví v konkurenčních zemích.
Co ten manuál obsahuje? Omezení přístupu na trh ve strategických odvětvích, masivní dotace, které podporují nadměrnou domácí kapacitu a umožňují čínským firmám zlikvidovat zahraniční konkurenci, požadavky na zahraniční firmy, aby převedly technologie, aby měly přístup na čínský trh, ekonomický nátlak, krádeže duševního vlastnictví, kybernetická a lidská špionáž a nucená práce.
Jakmile jsou mezinárodní konkurenti čínských národních šampionů buď získáni, nebo eliminováni, nemají obchodní partneři jinou možnost, než se spoléhat na čínské firmy, pokud jde o kritické technologické produkty nebo vstupy.
Zahraniční firmy se někdy podílejí na ekonomických deformacích Pekingu z důvodu zisku, neznalosti nebo strachu z odplaty, pokud se ozvou.
Zásadní je, že čínská taktika není jen souborem podřezávání jednotlivých aktérů. Spíše se jedná o rysy dlouhodobé strategie Pekingu.
Příklad: Huawei. Státní finanční podpora v odhadované hodnotě 75 miliard dolarů, omezení přístupu na trh s cílem omezit zahraniční konkurenci na čínském domácím trhu a desetiletí krádeží duševního vlastnictví a vydírání umožnily společnosti Huawei podbízet se konkurentům a stát se předním světovým prodejcem telekomunikačních zařízení a potlačit inovace v celosvětovém odvětví telekomunikačních zařízení.
Příklad: Technologie zabezpečení hranic. Čínský státní podnik Nuctech, založený synem bývalého čínského generálního tajemníka Chu Ťin-tchaa, se těší štědré státní podpoře, chráněnému domácímu trhu a vazbám na čínskou armádu a nejvyšší patra moci Komunistické strany Číny, a stal se tak přední světovou společností podle tržeb za skenery nákladu a vozidel používané v přístavech a na letištích po celém světě. Díky tomu, že společnost Nuctech podbízí zahraniční konkurenty o 30 až 50 %, získává rostoucí podíl na světovém trhu. V Evropské unii získala společnost Nuctech zakázky ve 26 z 27 členských států, včetně citlivých míst, jako jsou hranice NATO s Ruskem a největší evropské přístavy.