Co má společného nejhorší britské město Blackpool a USA?
Anglické přímořské město Blackpool je synonymem zakořeněného sociálního úpadku. Má nejnižší průměrnou délku života v Anglii, nejvyšší míru rozpadu vztahů a jednu z nejvyšších měr předepisování antidepresiv. Co má toto město společného s USA? Průměrnou délku dožití ve zdraví.
To znamená, že průměrný Američan má stejnou šanci na dlouhý a zdravý život jako člověk narozený v nejchudším městě v Anglii, píše John Burn-Murdoch ve FT.
Zatímco Američané a Britové žijící v nejbohatších čtvrtích svých zemí mají podobnou, vysokou průměrnou délku života, na dolním konci je to jinak. Lidé narození v nejchudších čtvrtích Blackpoolu se dožijí o plných pět let více než nejchudší obyvatelé USA.
Někdo s čistým příjmem domácnosti kolem 65 000 liber nebo 100 000 dolarů se v Anglii dožije v průměru 85 let, ale v USA jen 80 let.
Co je příčinou těchto rozdílů? Je šokující, že americký problém s úmrtností je způsoben především úmrtím mladých lidí. Například, každý 25. pětiletý chlapec se dnes v USA nedožije 40. narozenin.
Statistika je neosobní, proto: žádný rodič by nikdy neměl pohřbít své dítě, ale v USA se to s největší pravděpodobností stane jednomu rodiči z každé třídy mateřské školy.
Tato úmrtí mladých lidí jsou v drtivé většině způsobena vnějšími příčinami - předávkováním, násilím se střelnou zbraní, nebezpečným řízením a podobně. Jejich řešení je mnohem složitější než většina zdravotních problémů.
Američané jen v roce 2021 ztratili 9,4 milionu let života z vnějších příčin. To je více než 9,1 milionu let ztracených kvůli Covidu v průběhu celé pandemie. Navíc tato úmrtí stále narůstají.