Discussion about this post

User's avatar
David Prikryl's avatar

Tak jednoduché to úplně není:

- čína může konkurovat v některých oblastech, ale rozhodně ne ve všech. Stejně jako neexistuje firma, která by měla všechny konkurenční výhody. Můžete se vydat cestou dominance v A, ale ztratíte tím dominanci v B. Ty věci jsou provázané

- to, že má industriální výhodu nyní neznamená, že ji západ není schopen v případě konfliktu získat zpět. Ano, potrvá to pár let. Ale to, že nevyrábíme tolik oceli, ale raději produkujeme více služeb (protože jsou výhodnější) neznamená, že nejsme schopni naše úsilí tímto směrem opět zaměřit.

- není to jen o počtu zbraní a vojáků. V případě lokálního konflitku (útok na taiwan) to roli hraje. Ale v případě globálního konfliktu jinde na světě jim příroda prostře moc nepřála. USA mají přístup k oběma oceánům s vybudovanými podpůrnými základnami po celém světě. Čína je uzavřená v Čínském moři obklopeném americkými základnami a západními spojenci a pozemní konflikt by byl možný leda tak s 1,5 miliardovou Indií, který už atomovky má. Takže nevím, která země by kvůli tomu měla o atomovkách začít nově uvažovat. Vietman? Korea? Japonsko?

- Čína má obrovské vlastní vnitřní problémy. Jestli někdy zahájí nějakou válku (obsazení Taiwanu), pak jen jako řešení těchto vnitřních problémů.

Expand full comment

No posts