

Discover more from Peníze, procenta a prosperita
Dopad bankovní krize na ekonomiku
Když si ekonomika projde bankovní krizí, aniž by to vyvolalo nějaký zásadní pokles cen bankovních titulů na finančních trzích, tak to má negativní dopad na ekonomiku, ale nijak zásadní. V takovém případě totiž ekonomika (růst HDP) zpomalí o necelý jeden procentní bod, ale pozvolně = za tři roky. Po pěti letech je růst zpět na svém trendu.
Něco jiného je, když se k tomu přidá pokles cen akcií bank. V případě pokles cen o 30% a více ekonomika sníží růst o cca 1,5 procentní bod už v prvním roce. Tam se to ale nezastaví: a o necelé 3pb ve třetím roce. A pokud v předchozím scénáři po pěti letech jsme byli zpět na trendovém růstu ekonomiky, tak v tomto případě v žádném případě: -3%.
Jinými slovy, bankovní krize spojená s poklesem cen bankovních akcií se dokáže postarat o výrazné a dlouhodobé zpomalení ekonomiky. Při současných růstech USA/EMU by to znamenalo recesi. Recesi, která zpomalí inflační tlaky.
Jak jsme na tom? Ceny akcii regionálních bank v USA poklesly od začátku roku až o cca 44%. Ostatní typy bank výrazně méně, takže agregát bank poklesl o nějakých 20% YTD.
Takže jsme ještě (pesimista: “zatím”) mimo treshold = ekonomika zpomalí, což pomůže snížit inflaci. Ale zpomalení nemusí být ještě střednědobé. Rizikem je ovšem další pokles cen komerčních nemovitostí, na které mají výraznou expozici právě regionální banky v USA (42% aktiv vs. 18% v případě velkých bank).