Ekonomika prosperuje v otevřené společnosti
Ekonomika USA by nebyla tak inovativní a kreativní bez imigrantů.
Zkušenost USA s imigrací: přestože imigranti tvoří pouhých 14% populace, jsou zodpovědní za 30% amerických patentů a 38% amerických Nobelových cen za vědu.
Další studie spočítala, že v letech 1976-2012 vynálezci z řad přistěhovalců vytvořili zhruba 23% všech patentů, což je o více než 40% více než jejich podíl na populaci vynálezců v USA. Po zohlednění o kvalitu (počet citací) je podíl ještě vyšší: 24%.
Analýza reakce akciového trhu na udělené patenty ukazuje, že přistěhovalci vytvořili 25% celkové ekonomické hodnoty vytvořené patenty vytvořenými veřejně obchodovanými společnostmi. To je 47% více, než by odpovídalo jejich podílů na vynálezců v těchto společnostech. 55% miliardových start-upů, jednorožců, v USA založili přistěhovalci.
Ale pozor, nestačí dostat do země jen talenty. Je potřeba mít prostředí, které umožní talent rozvinout a vyniknout. Studie ukazuje, že migranti do USA jsou až 6x produktivnější než migranti do jiných zemí.
Zvýšení míry imigrace v krátkodobém horizontu je kontraproduktivní, pokud vyvolá politickou reakci, která nakonec povede k omezení imigrace v dlouhodobém horizontu. Proto je dobré vědět, že imigrace vysoce kvalifikovaných pracovníků s sebou nenese politické náklady.
Imigrace vysoce kvalifikovaných pracovníků může i ovlivnit otevřenost země vůči přistěhovalcům. V USA má vysokoškolské vzdělání pouze 36% přistěhovalců, zatímco v Kanadě a Austrálii je to 65%, resp. 63%. Kanada a Austrálie používá bodové výběrové mechanismy.
České ekonomice, ale i společnosti by větší otevřenost vůči vysoce kvalifikovaným imigrantům prospěla. Na druhé straně ČR může být atraktivní pro tyto talenty díky vysoké bezpečnosti, stabilitě, nízkým životním nákladům.