Energy Security Corporation
Energetická krize v 70. letech vyústila se snahu o energetickou soběstačnost. V USA byla založena v roce 1980 Energy Security Corporation aka Synthetic Fuels Corporation. Cíl: podpora technologií, které umožní vyrábět syntetická paliva, KPI 2 mil. barelů denně v roce 1992.
Finance měly jít z windfall daní. Přislíbeno bylo celkem 88 mld. USD na 12 let, což v dnešních cenách představuje úctyhodných 325 mld. USD. To je srovnatelné s 370 mld. dolarů, která byly vyčleněny na současný energeticko-klimatický zákon o snížení inflace. Mnoho podobností.
Jak to tehdy zafungovalo? Velké nadšení a podpora ze strany Wall Streetu. ESC obdržel 90 návrhů na výrobu syntetických paliv. Často se mluvilo o vodíku, plynofikaci uhlí, zkapalnění plynu... Vznikly 3 nové odborné časopisy. Cíle ale nebylo dosaženo.
Proč to tehdy nevyšlo? Čekaly se rychlé převratné technologie, ale ty rychle nepřišly: věda, inovace potřebují čas a vytrvalost. Přitom víme, že spousta technologií vznikla právě díky dlouhodobé podpoře státu. Dobře o tom píše Mariana Mazzucato, například takový iPhone.
Energy Security Corporation složila politika, resp. politický cyklus. Carter to vymyslel. Reagan to nechtěl. Takže do toho házel vidle tak dlouho, až celou instituci v roce 1986 zrušil. Bude to tentokrát jinak?