Fentanyl rozsévá smrt v USA. Proč (ještě) ne v Evropě?
Fentanyl a látky jemu podobné ročně zabíjí cca 70 tisíc Američanů. To je více , než kolik jich zemřelo ve válkách ve Vietnamu, Iráku a Afghánistánu dohromady.
Economist poukazuje, že Fentanyl se zatím Evropě moc neujal. Ročně se jím předávkuje více než 200 lidí. Přitom Fentanyl je původem z Evropy: byl syntetizován v roce 1959 v Belgii. Ale v USA tuto pandemii na začátku způsobili lékaři, kteří jej předepisovali jako léky proti bolesti. Kohorta závislých pacientů si brzy našla cestu ke droze na černém trhu. Mimochodem: velkou roli ve výrobním řetězci hraje Čína, která dodává potřebné chemikálie drogovým kartelům.
A proč se tato pandemie (zatím) vyhnula Evropě? Mimo jiné díky rozšíření všeobecné lékařské péči. Evropané tak mohou příčiny bolesti řešit přímo, tím že podstoupili potřebné zákroky. A nemuseli obracet jen na léky proti bolesti. Také existuje více programů substituční léčby závislosti na opioidech. Dostupnější zdravotnictví a lepší protidrogová politika.
Ale Evropě hrozí, že fentanyl se více rozšíří. Evropa má cca 1 milion závislých na heroinu. Ten se ale stal nedostatkovým. V Afganistánu totiž po nástupu Talibánu poklesla produkce máku o 95%. Nedostatek zvýší poptávku po substitutech. Něčím podobným si už prošlo Estonsko.
Fentanyl je přitom 80x více účinnější než heroin a lze ho synteticky vyrobit. Jasná volba. Navíc jediný kilogram může přinést zisk přes 1 milion dolarů, což je mnohem více než u jiných drog. Jo, a znáte Karfentanil? Ten je ještě horší: 10 000x účinnější než morfin.
Největší problém se úmrtím na předávkování mají v Evropě Estonsko, Švédsko a Norsko.