HDP vs. EVA
Už jste určitě slyšeli, jak ekonomický růst v průběhů minulého století zpomalil, a že je to špatně? Dnes se podívame na růst, dopady na životní prostředí, a že růst vlastně tolik nezpomalil.
Nicholas Muller zkoumal vztah mezi ekonomickým růstem a environmentální regulací pro USA v letech 1957-2016. V roce 1970 byl přijat zákona o čistotě ovzduší (CAA). Analýza ukazuje, že škody způsobené znečištěním začaly klesat právě po přijetí CAA.
Před rokem 1970 rostly škody tempem vyšším než 4% ročně, zatímco HDP rostl o 2-3%. Enviromentálně upravená přidaná hodnota (EVA) tedy rostla o méně než 2%. Po uzákonění CAA v roce 1970 poklesly škody o 1 procentní bod. HDP rostl tempem 2 % a EVA se zvyšovala o více než 3 %.
Zvýšené tempo růstu EVA po roce 1970 má potenciálně široké důsledky pro měření produktivity. Vzhledem k tomu, že Spojené státy vyčlenily biliony dolarů na poskytování veřejných statků v oblasti životního prostředí, růst HDP se oproti úrovni před rokem 1970 snížil.
HDP však nezachycuje výnosy z těchto investic. Autor náklady měří prostřednictvím předčasných úmrtí díky znečištění ovzduší. Např. v roce 1957 bylo těchto předčasných úmrtí v USA 435 tisíc = 25% všech úmrtí. Což je mimochodem současný stav Číny.
Odhad EVA tak jen částečně měří enviromentálního dopady, ale ukazuje, že odhady růstu produktivity by mohly být výrazně ovlivněny, pokud by zahrnovaly netržní peněžní přínosy ze snížení znečištění.