Inovace v ČR: 10x méně než Rakousko a 22x méně než Dánsko
Historie jednoznačně ukazuje, že inovace jsou hlavním zdroje dlouhodobého růstu ekonomiky. Pokud chceme akcelerovat růst a prosperitu lidí, tak se to bez inovací neobejde. Tečka.
Jak si v tomto ohledu stojí ČR? Na vstupu do inovační mašinérie, tedy do vědy a výzkumu, dáváme cca 2 % HDP. To je těsně pod průměrem EU. Naše HDP ale trpí nižší přidanou hodnotou. Pokud se podíváme na výdaje na obyvatele (v PPP), tak jsme o více než 15 % pod průměrem EU. Pokud bychom měli ambici se dotáhnout na Dánsko nebo Německo, tak by se výdaje na vědu a výzkum musely zdvojnásobit.
Jaké jsou výstupy české vědy a výzkumu. Konečným výstupem je růst a prosperita. Můžeme se ale podívat na KPI, které víc bezprostředně navazuje na výdaje na vědu a výzkum: na patenty.
ČSÚ ukazuje neradostná čísla. V minulém roce u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR bylo podáno 465 vynálezů nebo nových technických řešení tuzemskými přihlašovateli. Jde o nejnižší počet od roku 1995 (odkdy máme data). Zapsaných užitných vzorů bylo 835, v roce 2012 to byl 2x.
ČSÚ píše, že "jen mezi lety 2013 a 2023 se počet patentových přihlášek podaných tuzemskými subjekty snížil z 983 na méně než polovinu. Nejvýraznější pokles počtu patentových přihlášek byl zaznamenán u VŠ, kde po nárůstu na hodnotu 279 v roce 2013 začalo docházet v dalších letech k postupnému úbytku. V roce 2023 podaly vysoké školy jen 66 patentových přihlášek."
3 474 platných patentů patřících ke konci roku 2023 tuzemským subjektům náleželo nejvíce akciové Škodě Auto (142), z vysokých škol ČVÚT (198) a z veřejných výzkumných institucí Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (27).
OK, řeknete si, ČR je malý trh, budeme patentovat především v zahraničí. V roce 2002 tuzemské subjekty podaly u zahraničních či nadnárodních patentových úřadů celkem 1 085 patentových přihlášek u 38 patentových úřadů. Nejvíce v USA u USPTO (477) a v EU u EPO (220).
Přepočteno na obyvatele je to v porovnání se sousedním Rakouskem cca 10 méně, v porovnání s Dánskem 22 méně. Jen jeden patent z tisíce je z ČR (EPO).
Říkat, že inovace jsou naše priorita a základ strategie je chvályhodné. Potřebujeme ale výsledky. Stát může pomoci: daně (uznatelnost), odpisy, VŠ a základní výzkum, kapitálový trh včetně rizikového kapitálu, podnikatelské prostředí, školství (růstový mindset)... Důležitou součástí úspěšných zemí je ale i spolupráce mezi univerzitami a byznysem.