Inovace ve zdravotnictví: volně prodejné léky
Joel Selaniko ukazuje jednu opomíjenou, ale zásadní inovaci ve zdravotnictví = volně prodejné léky. Za posledních několik desetiletí byly stovky léků přesunuty z léků na předpis na volně prodejné.
Podle FDA (USA) z léků, které byly na předpis před 20 lety, tak v roce 2016 jich bylo 700 volně prodejných. Patří mezi ně i běžně užívané léky, jako je Claritine (alergie) nebo Ibuprofen. Přesun umožnila i větší informovanost spotřebitelů a digitální nástroje.
Diskutuje se, zda/jak/kdy umělá inteligence nahradí lékaře. Ale volně prodejné léky nahradily lékaře: pokaždé, když se lék změní z léku na předpis na volně prodejný, klesne celkový počet návštěv u lékaře.
"Pokud by volně prodejné léky neexistovaly, muselo by na plný úvazek pracovat dalších 56 000 lékařů, aby se přizpůsobili nárůstu návštěv v ordinacích spotřebitelů, kteří žádají o předpis na samoléčitelné stavy". Padesát šest tisíc lékařů = 6% praktických lékařů v USA.
Dostupnost volně prodejných léků přinesla zdravotní péči v USA úsporu 102 mld. USD = každý dolar vynaložený na volně prodejné léky přináší v průměru 6-7 dolarů hodnoty pro americký systém zdravotní péče.