Jak se změnil pohled lidí na business
Edelman report, globální důvěra, rozdělená společnost a role institucí. Warning: budu chválit Spořku.
Edelman zveřejnil svůj globální report „Edelman Trust Barometer“. Důvěra lidí („moje rodina a já se budeme mít lépe za pět let“) je nejnižší za 20 let v 85% sledovaných zemích. Špatnou zprávou je i rostoucí rozdělení společnosti. Lidi ve světě vnímají vládu a média jako zdroj zavádějících informací. Naopak business a neziskovky jsou vnímané spíše jako zdroj důvěryhodných informací. Dále, business lídří, lídři neziskovek a učitelé jsou vnímání spíše jako zdroj, který rozdělení ve společnosti snižuje. Lidé vnímají, že pokud žijí v polarizované společnosti (a kde polarizace je zakořeněná), tak svému zaměstnavateli důvěřuje 69% lidí, businessu obecně 50%, podobně neziskovkám, vládě ale jen 27% a médiím 34%.
Proto na CEO lidi nakládají úkoly, které v minulosti nebyly obvyklé: šéfové firem by měli podle nich zaujmou veřejné postoje, např. ke klimatické změně, diskriminaci, nerovnosti nebo k imigraci.
Vlády jsou vnímané lidmi jako nekompetentní a neetické. Média taky. Neziskovky jako velmi etické, ale mírně nekompetentní. Business si kdysi hověl v pohodlném kvadrantu: kompetentní a neetický. To se ale během pár let změnilo a podepsala se na tom zkušenost s jednotlivými typy “institucí” během krizí typu covid a válka. Business je nyní jediná „instituce“, která je obecně považovaná za kompetentní a zároveň roste důvěra (a tím pádem i odpovědnost), že se business se chová eticky.
Proto lidi předpokládají, že nejlepších společenských změn lze dosáhnout jen tehdy, když vláda a business budou spolupracovat.
Doporučení Edelmana pro navigaci v polarizovaném světě:
1. Business musí být lídrem. Jako nejdůvěryhodnější instituce může business posunout mantinely očekávání, ale i odpovědnosti. Využijte svou komparativní výhodu k informování, k diskuzi, ale i doručování řešení společenských témat a problémů.
2. Spolupracujte s vládou. Nejlepších výsledků dosáhneme, když podniky a vláda spolupracují, nikoliv nezávisle na sobě. Budujte konsensus a spolupracujte na politikách a standardech, abyste dosáhli výsledků, které nás posunou směrem ke spravedlivější, bezpečnější a prosperující společnosti.
3. Obnovte ekonomický optimismus. Pochmurný ekonomický pohled je hnací silou i důsledkem polarizace. Investujte do spravedlivého odměňování, vzdělávání a místních komunit, abyste řešili nerovnost a cyklus polarizace.
4. Zasazujte se o pravdu. Podnikatelská sféra hraje v informačním ekosystému zásadní roli. Buďte zdrojem spolehlivých informací, podporujte občanskou diskusi.
Pod to se můžu podepsat. A Spořka přesně tuto odpovědnost přijala za vlastní: strategickým cílem je finanční zdraví a zvyšování celospolečenské prosperity. #silnejsi