Krevní plazma vs. ekonomie
Krevní plazmy je celosvětově značný nedostatek. Poptávka roste tempem 6-10 % ročně. Tři čtvrtiny lidí nemají přístup k vhodné léčbě plazmou, a to převážně mimo vyspělé země.
90% celkových dodávek krevní plazmy pochází z USA, Rakouska, Česka, Maďarska a Německa. Co mají tyto země společného? Umožňují odměňování dárců.
UK dováží 100% krevní plazmy, Kanada 84%, Austrálie 52%. Co mají společného? Systém, který spoléhá výhradně na dobrovolném bezpříspěvkovém dárcovství krve.
Zákaz příspěvků za dárcovství navyšuje celosvětovou cenu krevní plazmy a činí ji nedostupnou pro země s nízkými a středními příjmy. Navíc závislost na malém počtu zemí představuje vážnou hrozbu pro zdravotní bezpečnost.
Zajímavé je, že "bezplatné" dárcovství je 2-4x dražší než dárcovství s odměnou. Důvodem jsou především náklady na reklamu. Ukazuje se, že celosvětovou rostoucí poptávku půjde těžko uspokojit bez odměn.
EU jako celek není soběstačná, a proto musí krevní plazmu dovážet. Především z USA. Tedy od dárců s odměnou. Přesto Evropský parlament schválil návrh nařízení, které zakazuje platby za mateřské mléko, sperma, krev a další "látky lidského původu".
A víte co je cílem tohoto nařízení? Zajistit, aby osoby, které jsou v rámci EU finančně znevýhodněny, nebyly vystaveny nepřiměřenému tlaku, aby darovaly své buňky a tělní tekutiny. Dárci budou moci dostat jen náhradu nákladů, které jim v souvislosti s darováním vzniknou. A i to bude přísně regulované, aby to náhodou chudší dárce nemotivovalo.
To je přece podobné, jako kdyby někdo navrhoval, aby mzdy byly co nejnižší, aby to nemotivovalo chudé lidi prodávat svou práci. Tohle kombinace naprostého nepochopení tržních principů a naivní morálky. A tato kombinace, pokud bude skutečně zavedena do praxe, povede ještě k větší závislosti EU na dovozu plazmy ze zemí, které své dárce odměňují.