Lid, roboti a ropáci
Demokracie
Každý je teď odborník na Polsko, tak já zkusím být obecnější. Liberální demokracie není jen výstřelkem pár rádoby intelektuálů a elitářů, kteří místo práce chtějí jen tlachat. Je to základ pro to, aby ekonomika mohla dlouhodobě prosperovat.
Špičkový ekonom Daron Acemoglu s kolegy jasně ukázali, že demokratizace ekonomiky postupně zvyšuje výkonnost ekonomiky. A to ne zrovna málo. V průměru o 20 procent. Demokratizace je totiž doprovázena vyššími investicemi (soukromými samozřejmě), vyšší vzdělaností, ekonomickými reformami, zlepšením veřejných služeb a snížení sociálního napětí.
A taky ukázali, že je naprostý nesmysl tvrdit, že demokracie má pozitivní dopady až od nějaké úrovně HDP. Jinými slovy, diktátorství nelze ospravedlnit potřebou rychle dohnat vyspělé ekonomiky. Je to nesmysl, kterým se ale mají tendenci diktátoři ohánět.
Ekonomika dlouhodobě prosperuje tehdy a jen tehdy, když stát slouží lidem a ne naopak.
Šejk it off
Schůzka zemí OPEC a Ruska v Petrohradě nepřinesla žádnou novou generální dohodu o snížení produkce ropy. Společenství Ruska, šejků a dalších zemí vyvážejících ropu uvedlo, že růst globální ekonomiky (cca o 3,5 procenta letos a příští rok) sníží nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po ropě tak, že cena konečně začne růst.
Výsledek dohody vypadá poněkud bezzubě, a tak Saúdská Arábie ještě oznámila, že zastropuje od srpna svou produkci na 6,6 milionů barelu denně. To je o jeden milion méně než vloni. Což nevypadá zle. Dokud se nepodíváme, jak se vyvíjí celková produkce ropy. Problémy zemím OPEC totiž dělají vlastní členové: Libye a Nigérie. Ty si vymohly výjimku z omezení těžby a zvesela navyšují svou produkci. Podle odhadů jen za poslední dva měsíce zvýšily svou produkci o 0,44 milionů barelů za den. Vrásky na čele OPEC a Rusku přidělávají i těžaři v USA. Podle odhadů mohou zvýšit meziročně svou těžbu o 0,85 milionů barelů denně do konce tohoto roku. V tomto světle ten jeden milion Saúdské Arábie tak maximálně vykompenzuje navýšení nabídky a nikoliv jako její omezení.
A vyžene růst globální ekonomiky ceny ropy nahoru? Pokud porovnáme úroveň HDP s cenou ropy, tak zjistíme, že by skutečně mohlo stačit počkat. Z tohoto jednoduchého pohledu je cena skutečně velmi nízká.
Když ale vezmeme do úvahy i nárůst produkce ropy, tak ve srovnání s devadesátkami je relativní cena ropy pořád spíše vyšší, než příliš nízko. A pokud bychom vzali do úvahy energetické úspory (zateplení, úspornější motory…), tak z pohledu makroekonomického vývoje není nyní moc důvodů, aby cena ropy nějak výrazně vzrostla. Ledaže by se do makra vložila geopolitická rizika (např. střet Saúdské Arábie a Íránu, rozvrat v Libyi…) podobně jako v časech energetické krize v 80. letech.
Roboti míří do bank a research vládne všem
Podle studie McKinsey robotizace a automatizace ovlivní nejen průmysl, ale i např. banky. Třetina práce bude plně automatizovaná a další cca třetina změní svou náplň. „Aplikace kognitivních technologií na kapitálové trhy sníží náklady a uvolní kapacity lidí, aby se věnovali aktivitám s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou analýzy, generování nápadů a příležitostí a řízení vztahu s klientem.“ Research a poradenství rulez.
Letem světem
Morgan Stanley přemístí své centrum evropských aktivit z Londýna do Frankfurtu. Nad Rýnem vznikne až deset tisíc nových pracovních míst.
Česká vláda si chválila, že se pokusí přetáhnout EBA (Evropský orgán pro bankovnictví) s Londýny do Prahy.
Dneska se Řekové vrátí na trhy a poprvé po třech letech zkusí vydat dluhopisy.
Yves Mersch z ECB uvedl, že si centrální banka musí být jistější o schopnosti plnit inflační cíl a proto je příliš brzo si ECB říkala, že její mise je splněna. „Značné uvolnění měnové politiky je stále potřebné, aby vznikly inflační tlaky.“ Další náznak z ECB, že nebude spěchat s ukončením kvantitativního uvolnění. Buď konec oznámí později než v září. A především proces postupného snižování měsíčních nákupů z 60 mld. EUR na nulu bude velmi pozvolný a zabere podle našeho názoru první polovinu roku 2018.