V čele žebříčku mediální gramotnosti za rok 2022 jsou Finsko, Norsko, Dánsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Tyto země mají díky kvalitě vzdělání, svobodným médiím a vysoké důvěře lidí nejvyšší potenciál odolávat negativním dopadům desinformací.
Na konci žebříčku jsou Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Albánie, Černá Hora a Turecko (31. místo) => mají nízký potenciál vypořádat se s dopady desinformací zejména kvůli nedostatečným výsledkům v oblasti svobody médií a vzdělávání. ČR obsadila 18. místo, Polsko 19., Slovensko 24.
Jak to Finové dělají? Mediální gramotnost je součástí národních osnov již od předškolního věku. Mediální gramotnost je součástí všech předmětů. Finsko má v boji proti dezinformacím své výhody. Jeho veřejný školský systém patří k nejlepším na světě. Vysoká škola je zdarma. Důvěra ve vládu je vysoká a Finsko patřilo k evropským zemím nejméně postižených pandemií. Učitelé jsou vysoce respektováni.
Učitelé ve Finsku jsou sice povinni vyučovat mediální gramotnost, ale mají značnou volnost v tom, jakým způsobem budou hodiny realizovat. Žáci mají např. za úkol vlastní videa a fotografie, aby zjistili, jak snadno lze manipulovat s informacemi. Čtou novinové články a učí se, že hezké zprávy nemusí být pravdivé. Učí se, jak fungují vyhledávací algoritmy, a že první výsledky nemusí být vždy nejspolehlivější.
Učitelé používali ruské zpravodajské stránky a memy jako základ pro diskusi o účincích státem sponzorované propagandy. Učí se pochopit rozdíl mezi sociálními médii a žurnalistikou.
Skvělý výsledek Estonka je obdivuhodný i díky výrazně nižšímu HDP (= peníze nejsou vše). I tam není mediální gramotnost samostatný předmět, ale součástí ostatních předmětů. Ve výtvarce se například učí, jaké reklama vyvolává dojmy a obrazy. V občance, co je propaganda... Malé děti se učí bezpečně používat internet, jak se vytváří digitální obsah.
Učitelé přiznávají, že učit takto je obtížnější, než učit literaturu starou 100 let. Ale autoři žebříčku mediální gramotnosti dokládají, že vzdělání je ale efektivnější než regulace = vzdělání je nejlepší cesta, jak dezinformacím a propagandě čelit.
Dobrý den,
nedávno jsem četl článek zde: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/finsko-vzdelavani-skolni-system-oecd-zebricek.A230315_171208_zahranicni_kori
který finský školský systém, který nám byl léta předkládán jako vzor je docela v troskách.
A uvádět jako plus, že vysoká škola je zdarma je už delší dobu docela terčem diskuzí. Zvláště ohledně humanitních oborů... Tereza Matějíčková o tom mluvila velmi zajímavě v poslední "debatě Echa".
Díky za Váš blog a ať se vám daří