Představte si, že řídíte auto. Když sešlápneme pedál plynu, auto zrychlí - podobně jako když centrální banka sníží úrokové sazby, ekonomika se rozběhne. Když naopak pedál uvolníme, auto zpomalí - stejně jako ekonomika, když banka zvýší sazby. Toto je jednoduchá analogie, kterou často můžeme slyšet: úrokové sazby jako plyn a rychlost jako inflace. Je to ale trochu komplikovanější auto a Simon Wren-Lewis ukazuje proč.
Za prvé, řízení ekonomiky je jako řízení auta, když jste za volantem poprvé. Zkušený řidič ví, jak se auto bude chovat v různých situacích, protože má za sebou tisíce kilometrů a mnoho hodin za volantem. Různé dopravní situace zažil mnohokrát. Ale centrální bankéři, i přes své honosné budovy a týmy odborníků, jsou vlastně začátečníci. Nemají moc zkušeností s řízením vysoké inflace. Jejich zkušenosti jsou omezené a vždy jen přibližné. Při řízení inflace je poučení z minulosti málo a je vždy jen přibližné a nemůžete si být jisti, že současnost je stejná jako minulost. Jinými slovy, na tachometru je podobná rychlost jako kdysi v minulosti, ale nevíte, jestli jedete po stejné cestě ve stejném voze.
Za druhé, řízení ekonomiky je jako řízení auta s nepřesným tachometrem. Inflace je ovlivněna mnoha dočasnými faktory, takže je těžké určit, jaký je skutečný trend. Je to jako když se snažíte řídit auto, aniž byste věděli, jak rychle jedete.
A konečně, řízení ekonomiky je jako řízení auta s velkým zpožděním mezi sešlápnutím pedálu a reakcí auta. Představte si, že když sešlápnete pedál, trvá několik minut, než auto zrychlí. A když konečně zrychlí, nevíte, jestli je to plný dopad vašeho sešlápnutí pedálu, nebo jestli se auto ještě zrychlí. To je podobné tomu, jak centrální bankéři nastavují úrokové sazby.
Takže ano, řízení inflace je jako řízení auta. Ale je to auto, které byste pravděpodobně nechtěli řídit na dálnici v rychlosti 100 km/h. Takové auto vyžaduje opatrné a pozorné řízení.