„Až Rusové konečně odtáhnou, tento národ pozná, že je sám svým okupantem. Totalitní ideje a ideje komunismu jsou v něm příliš hluboko zakořeněny. Obávám se říct, že jsou mu jaksi vlastní.
Proto musíme být mimořádně ostražití vůči všem pokusům zesměšňovat, omezovat či zatracovat demokracii, která se ve vědomí naší společnosti teprve probouzí.“
Václav Havel, 1991
Stárnutí populace je jedním z nejvýraznějších trendů, kterému čelí ekonomiky.
Odhady (Německo, Francie, Itálie, UK) ukazují, že rostoucí délka života a klesající porodnost vedly k výraznému zpomalení ekonomického růstu. Většina zisků z delšího života se projevila v delším důchodu, ale ne v delší pracovní aktivitě, což vytváří tlak na veřejné finance.
Demografická prognóza pak implikuje, že v příštích desetiletích bude stárnutí populce brzdit růst HDP až o 1 procentní bod ročně.
Reformy, jako je snížení důchodových dávek nebo zvýšení věku pro odchod do důchodu, mohou zvýšit růst, ale jsou nepopulární, zejména u starších voličů, kteří by ztratili.
No jo, ale snížení růstu o 1 procentní bod bude pro některé ekonomiky znamenat dlouhodobou stagnaci. Politiky se musí koncertovali na zvýšení růstu produktivity = inovace, vzdělávání, infrastruktura/instituce.
Chceme mít kvalitní veřejnou správu jako v Dánsku?
Tak to musíme nejdříve investovat do kompetencí a znalostí v této oblasti.
Protože s takovým číslem top vědců v této oblasti (0, slovy nula) budeme o dánské úrovni veřejné správy tak maximálně vést vášnivé debaty v anarchistických kroužcích.
OK, někdo namítne, že dánská veřejná správa je drahá. Ano. Dánská veřejná správa má ale vyšší efektivitu než ta naše (ve skutečnosti je v TOP na světě), má nižší dluh než my a je schopna generovat strukturální přebytky v posledních letech. Vyšší cena, která přináší výsledky a zároveň efektivitu.
V tomto prostředí je hrubý národní disponibilní důchod o více než 60 % vyšší než v ČR a spotřeba domácností vyšší o 42 % (obojí na obyvatele v PPP).
Já nevím, školy nemám, jsem jen prostý člověk, ale mě to nepřijde jako něco, co je předražené.
„Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že všechno slovanské je ruské.“ Karel Havlíček Borovský
Jaderná energie vs. AI. Majitel uzavřené jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii, investuje 1,6 miliardy dolarů do její obnovy a znovu ji spustí. Dohodl se totiž na prodeji veškeré vyrobené elektřiny s Microsoftem. Microsoft totiž hledá nízkouhlíkový zdroj pro svá datová centra, která pohání boom umělé inteligence.
Ano, elektrárna Three Mile Island se proslavila havárií, kdy se roce 1979 částečně roztavil druhý reaktor.
Havárie negativně ovlivnila vnímání rizik spojených s jadernou energetikou nejen u americké veřejnosti. Pomohl tomu i film Čínský syndrom, který měl premiéru 12 dní před havárií.
Výsledkem bylo zpřísnění regulace jaderné energetiky v USA a ke značnému omezení jejího rozvoje.
"Každý problém je převlečená příležitost." John Adams
AI revoluce rychlejší než internet
Generativní AI je technologie, která rychle mění způsob, jakým pracujeme a komunikujeme. Studie The Rapid Adoption of Generative AI od Alexandera Bicka, Adama Blandina a Davida Deminga analyzuje data z reprezentativního průzkumu v USA zaměřeného na využití této technologie doma a v práci.
Aktuálně téměř 40 % lidí ve věku 18-64 let, že generativní AI používají, přičemž 28 % zaměstnaných ji využívá v rámci pracovních povinností. Zhruba každý devátý pracovník ji používá denně.
Generativní AI se podle studie šíří rychleji než dvě zásadní technologie minulosti – osobní počítače a internet.
Dále, AI se prosazuje napříč různými obory a úkoly, přičemž významnou roli hraje zejména u zaměstnanců v oblastech IT, matematiky a managementu. Překvapivě ji však také používají pracovníci v manuálních profesích, kde ji využívá každý pátý. Hlavní využití zahrnuje psaní, administrativní podporu, analýzu dat a programování.
Autoři odhadují, že použití generativní AI v současné době ovlivňuje 0,5 až 3,5 % celkového objemu odpracovaných hodin. A odhadují, že generativní AI už teď zvyšuje produktivitu práce v rozsahu 0,1-0,9 procentního bodu
AI je hodně rychlý vlak, do kterého se vyplatí urychleně naskočit.
Pokud máte strach ze změn a říkáte si, že “svět se mění čím dál rychleji” je dobré si uvědomit, že “svět se už nikdy nebude měnit tak pomalu jako teď”.
„Mladá generace má pocit, že s ní přichází lepší svět. Stará garda má pocit, že s ní ten lepší svět odchází.“ Karel Čapek
Více než pětina lidí používá bankovní identitu pro služby a komunikaci se státem
Zavedení bankovní identity byl naprostý game changer pro přístup lidí do digitálních služeb státu. Zatímco bankovní identitu využívá více než pětina lidí starších 16 let, tak ostatní typy identit, včetně e-občanky využívá jen 4 %.
Je to logické. Internetové bankovnictví využívá v Česku 6,3 milionů lidí (16 let a více).
Je to pěkný příklad
1) spolupráce veřejného a soukromého sektoru;
2) a toho, že ne všechny služby musí dělat stát. Naopak, stát ať nastaví pravidla/mantinely/motivaci a soukromý sektor dokáže služby dodat efektivně, rychleji a v mnohem větší škále.
Samozřejmě platí, že pro nastavení dobrých pravidel, mantinelů a motivace musí mít stát potřebné schopnosti a dovednosti = kapacitu.
Mimochodem, míra využití digitálních služeb státu klesá s nižším vzděláním. Pokud chceme digitální ekonomiku, tak potřebujeme vzdělané lidi.
Překladatelský oříšek:
The word Queue is ironic.
It’s just a Q with a bunch of silent letters waiting in line.
"Poskytnete-li někomu náhodnou numerickou předpověď, bude ochotnější riskovat, dokonce i tehdy, je-li si nahodilostí této předpovědi vědom."
A to s pravděpodobností 78,45 procenta.