Odhadem leží nebo bude ležet na mořském dně více než 600 (aktivní + plánované) podmořských kabelů, které dohromady cca 1,4 milionu kilometrů. Jsou součástí klíčové infrastruktury, protože se jimi přenáší naprostá většina internetového provozu.
Každoročně je na celém světě poškozeno více než 100 kabelů, velmi často loděmi, které táhnou kotvy. Problém je, jak odlišit nehodu od sabotáže.
V říjnu 2023 byl ve finském zálibu poškozen plynovod Balticonnector. Podezření padlo na kontejnerovou loď Newnew Polar Bear, vlastněná Číňany, která předtím vyměnila posádku v ruském Kaliningradu a později se objevila v Archangelu s chybějící kotvou. Nehoda? Je to možné.
Na druhé straně máme informace, že Rusko investovalo prostředky do podvodní sabotáže.
Podle zprávy Policy Exchange došlo od roku 2021 v euroatlantickém regionu k 8 "nepřiznaným, ale podezřelým" incidentům s přerušením kabelů a k více než 70 veřejně zaznamenaným pozorováním ruských plavidel, která se "chovala neobvykle v blízkosti kritické námořní infrastruktury".
Norská rozvědka zase ve své zprávě uvedla, že Rusko několik let mapuje kritickou ropnou a plynovou infrastrukturu země.
Odborníci na zpravodajské služby upozorňují, že nejlepším způsobem, jak zničit americkou flotilu bezpilotních letounů nebo dokonce podkopat zpravodajský systém Five Eyes, který je nesmírně závislý na sledování internetu, by bylo zaútočit na podmořské kabely.
Proto země nato vytvořili Critical Undersea Infrastructure Network, byli posílené hlídky v blízkosti kritické infrastruktury, včetně kabelových tras. Vzhledem k délce kabelů jde ale o obtížný úkol.
Když dojde k poškození, tak celosvětově je nyní cca 60 opravárenských lodí. Mnoho z nich ale nepatří pod země aliance. Proto si např. USA předplácí kapacitu a pohotovost opravárenských lodí.
Discussion about this post
No posts