Pomoc Ukrajině vs. Mezera v realitě
Na tomto grafu mě překvapilo, že ČR je v top 5 zemí v objemu celkové poskytnuté pomoci Ukrajině (v procentech HDP, včetně pomoci uprchlíkům). Ale překvapilo mě především to, že Německo a USA celkově poskytují více méně podobnou pomoc: 0,4% HDP. Mediálně se totiž může zdát, že Německo toho dělá mnohem méně. Každopádně 0,4% HDP. Je to hodně nebo málo?
Například v případě USA jsou výdaje na Ukrajinu mnohem nižší než v jiných vojenských angažmá od roku 1945 (přepočteno na roční bázi).
Německé výdaje na osvobození kuvajtských ropných polí v Zálivu byly výrazně vyšší než na Ukrajinu (bez výdajů na uprchlíky).
Adam Tooze se ptá: Jsou západní mocnosti cynické, když slibují, že budou stát při Ukrajině? Směřují nepřímo k patové situaci? Nebo jsou nakloněny ukrajinskému vítězství, ale neschopnost a "třenice" způsobují nesladění potřebných prostředků s požadovanými cíli? Nebo se potýkají s "mezerou v realitě" = nedokážou pochopit rozsah toho, co by mohlo být zapotřebí, a toho, co při jiných příležitostech a pro jiné účely dokázali poskytnout? V realitě je to podle Tooze kombinace těchto tří možností
Jedno je jisté, pokračuje: Skromnost podpory poskytované západními spojenci ponechává válečné úsilí Ukrajiny v nejisté rovnováze a průběh války v roce 2023 je značně nejistý. Ukrajina se z toho může dostat. Její armáda bojuje pozoruhodně dobře.
Optimista očekává, že se "propast reality" uzavře směrem k větší finanční a vojenské pomoci. Na druhé straně rozdíl v realitě se často snižuje spíše pod tlakem krize než v důsledku strategické prozíravosti a vedení.