Populisté umí tak maximálně zabrzdit ekonomický růst
Populističtí vůdci tvrdí, že zastupují "skutečný, obyčejný lid" proti nepoctivým "elitám". Antiestablishmentová rétorika populistických politiků byla neobyčejně úspěšná v posledním desetiletí. Proto se podíl populistů u moci dostal na rekordní úrovně. Populisté slibují jednoduché recepty na ekonomické, sociální, klimatické problémy.
Manuel Funke s kolegy vytvořili dlouhodobou databázi: 100 let a 60 zemí. Identifikovali 51 populistických prezidentů a premiérů v letech 1900 až 2020. Levice a pravicoví populističtí vůdci vykazují podobné vzorce nástupu, přežití a odchodu a jejich jejich podíl ve vzorku je přibližně vyrovnaný.
Autoři dále zkoumají ekonomické dopady. A ty jsou značné. Po 15 letech je HDP na obyvatele o 10 % nižší ve srovnání s nepopulistickým kontrafaktuálem. Navíc navzdory tvrzení, že populisté sledují zájmy "obyčejných lidí" proti elitám, rozdělení příjmů se v průměru nezlepší.
Jinými slovy, hospodářská dezintegrace, klesající makroekonomická stabilita a eroze institucí jdou obvykle ruku v ruce s populistickou vládou. Tak pozor na ně!