Ranní restart: obrtlík, orosený OPEC a cílovači kurzů

Ropa na obrtlíku
Cena ropy přerušila volný pád, korigovala k 35 dolarům za barel a najednou finanční trh, respektive hedgové fondy trhají rekordy v sázkách na další růst cen.

Co se stalo? To že Rusko je na mrtvici z propadu cen ropy je jasné, ale už i OPEC se orosil. Na konci roku šéf OPECu varoval, že pokud ceny v lednu neporostou, tak v únoru svolá schůzi za snížení limitů. A ropa ne že nerostla, ale dokonce poklesla. Uvidíme, zda skutečně dojde ke snížení, respektive k dodržování nižších limitů: s disciplínou měl OPEC v minulosti problém. A opakuji, že držíme naši prognózu paragánské padiny na konci letošního roku, především díky pozitivnímu dopadu cen ropy na poptávku.

Když QE nestačí, tak pomohou staré dobré sazby
Japonci minulý týden rozšířili klub centrálních bank se zápornou sazbou (ECB, Švédsko, Dánsko a Švýcarsko). Podle našeho názoru přitom nejde primárně o snahu zvýšit růst úvěrů (ty rostou o dvě procenta), ale o snahu řídit kurz. V tomto případě oslabit JPY. Ten totiž potvora v posledních měsících nechtěl oslabovat i přes brutální tempo QE. Pokud se kurz neposune nad 130 JPY/USD v následujících měsících, tak buďte připraveni na další nadílku uvolnění měnové politiky.

Letem světem
Ministerstvo financí zveřejnilo svou novou makro prognózu. Odhad růstu ekonomiky v letošním roce nezměnilo a čeká 2,7% (my 2,4%). Nicméně zvýšilo spotřebu domácností (3,1% vs. my 3,4%) a naopak snížilo odhad investic (1,5% vs. -0,4%). Průměrnou inflaci mají na 0,5%, zatímco my na 1,1%.
Čínské indexy nákupních manažerů (PMI) jsou dva a proto občas vysílají smíšené signály. Ten čínského staťáku je konzistentní s růstem HDP (dle staťáku) mírně pod 7%. A ten soukromý, který je více volatilní, implikuje růst ekonomiky na šesti procentech. Ale už není tak pesimistický jako na ve druhé půlce loňského roku.

Inflace v EMU v lednu vzrostla z 0,2% na 0,4%. Podle našich odhadů by i ta česká mohla přidat na tempu, z 0,1% na 0,5% (bude zveřejněné 12.2.). Růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku Španělska (+0,8% q/q) a Francie (+0,2% q/q) potvrdil očekávání. Pro nás je nejdůležitější Německo, které zveřejní první odhad růstu 12. února.
BREXIT: tento měsíc bude summit EU, a tak probíhají přípravné jednání mezi Cameronem a EU. O víkendu nebylo dosaženo dohody na draftu, politici si dali ještě dnešek na přípravu.

HDP USA vzrostlo ve 4Q podle prvního odhadu o slabých 0,7%, i přes slušný růst reálné spotřeby (která roste mimo jiné i díky nízkým cenám ropy).
"Těžko se ráno potkat s vrozeným optimismem. Zejména ve dnech, kdy opouštím přátelskou postel v šest, zatímco optimismus vstává až po desáté."