Stavět, stavět, stavět!
Dostupnost bydlení je v ČR extrémně nízká. Řešením je více stavět. Levicoví NIMBY ale říkají, že více bytů nestačí pro zvýšení dostupnosti bydlení, zvlášť pro lidi s nízkými příjmy. Co na to data?
Pravicový NIMBY je přímočarý = konzervativec, který blokuje rozvoj dopravy a bydlení, aby udrželi chudé lidi a menšiny mimo své klidné čtvrti. Existuje i levicový NIMBY. Noah Smith dobře popisuje kánon takového levicového NIMBYsmu:
1) Povolení soukromým developerům stavět byty za tržní ceny vede k výstavbě "luxusního" bydlení namísto "dostupného" bydlení.
2) Kromě toho, že si developeři namastí kapsy, zvyšuje toto "luxusní" bydlení nájemné v dané oblasti, což vede ke gentrifikaci a vysídlování.
3) Lidé, kteří se zasazují o snazší povolování a jiné politiky umožňující výstavbu tržního bydlení, jsou jen zástupci developerů, kterým ve skutečnosti nejde o bydlení chudých nebo o snížení nájmů.
4) Tito šíbři používají zdiskreditovanou ekonomickou teorii "nabídky a poptávky", aby veřejnosti namluvili, že povolení výstavby tržních bytů snižuje nájemné. Nájemné může snížit pouze regulace nájemného nebo státem provozované sociální bydlení.
OK. Základy ekonomie říkají, že vyšší nabídka snižuje ceny. Kdy by mohlo dojít ke zvýšení ceny po zvýšení nabídky. Jen v případě, že by vzrostla poptávka = více bytů přiláká více lidí = indukovaná poptávka.
Co říkají výsledky výzkumů v této oblasti?
Xiaodi Li (2019, data NY): zvýšení bytového fondu o snižuje nájemné i ceny bytů v okruhu 500 metrů. Navíc nové výškové budovy přitahují nové služby občanské vybavenosti.
Kate Pennington (2020, data San Francisca): nájemné klesne o 2% do 100 m od nové výstavby. Ano, přistěhují se bohatší lidé, ale v výstavbou klesá riziko odstěhování domácností s nižšími příjmy.
Brian Asquith, Evan Mast a Davin Reed (2019, data 11 měst USA): nové budovy zpomalují růst nájemného v okolí, než aby ho iniciovaly nebo urychlovaly.
Evan Mast (2019, data USA): nová výstavba snižuje poptávku a uvolňuje trh s bydlením v oblastech s nízkými a středními příjmy, a to i v krátkodobém horizontu.
LAO (2016, California): nová výstavba pomáhá udržovat nižší nájem. A místa, která brání nové výstavbě, nakonec způsobují větší vysídlení svých obyvatel s nízkými příjmy.
Cristina Bratu, Oskari Harjunen a Tuukka Saarimaa (2021, Helsinki): do nových bytů se stěhují lidé s vyššími příjmy, ale uvolňují tím byty v horších čtvrtích pro rodiny se středními a nízkými příjmy = zlepšení dostupnosti.
Výsledky tedy ukazují, že nová výstavba má pozitivní dopad na nájemné, ceny bytů i pravděpodobnost vystěhování domácností s nízkými příjmy. Více bytů = vyšší dostupnost bydlení, nejen pro domácností s vyššími příjmy, ale i pro domácností s nižšími příjmy.
Noah Smith proto říká, že spor mezi YIMBY a levicovými NIMBY proto není sporem o volném trhu, ale o vizi. O vizi, jak by mělo vypadat dobré město. Levicoví NIMBY jsou svázáni s minulostí, zatímco YIMBY chtějí budovat město budoucnosti.
Nás index prosperity ukazuje, že úroveň bydlení je v ČR na 21. místě v rámci EU, v dostupnosti bydlení jsme dokonce poslední a máme 4. nejnižší počet bytů a domů na 1000 obyvatel.
Takový výsledek ohrožuje nejen prosperitu, ale i sociální stabilitu společnosti. Zároveň má spoustu dalších negativních efektů. Například nestabilní bydlení má negativní dopady na vzdělávání dětí.
Potřebujeme masivně stavět nové byty = zrychlit a zpružnit uzemní rozhodnutí a stavební povolení, zjednodušit stavební předpisy, zvýšit produktivitu stavebnictví (např. typizované bytové domy), snížit náklady (např. výškové bytové domy ze dřeva), změnit rozpočtové určení daní, aby obce a města měly motivaci stavět na svém území a měly peníze na budování infrastruktury... Prostě stavět, stavět, stavět!
Autor používá argumenty, které už byly několikrát vyvráceny. V ČR se za poslední léta postavil rekordní počet bytů a přesto to k snížení jejich ceny ani větší dostupnosti nevedlo. Průměrná cena nově postaveného bytu totiž dalece přesahuje možnosti průměrné rodiny. Autor navíc naprosto opomíjí spekulativní investory, kteří udržují cenovou hladinu vysoko. Přitom nemusíme chodit daleko. Ve Vídni funguje už léta systém městského bydlení, který udržuje byty dostupné pro běžné obyvatele. Autorovi bych doporučoval si přečíst napříkald tento text: https://denikn.cz/541120/stavet-jednoduseji-rychleji-myty-kolem-nedostatku-bytu-a-proc-je-navrhovany-stavebni-zakon-nevyresi/