Skvělé shrnutí výzkumu ohledně duševního zdraví mladých poskytuje článek Davida Blanchflowera and Alexe Brysona. Ukazují, že v posledním roce Zach Rausch napsal sérii článků zkoumajících mezinárodní krizi duševního zdraví mládeže. Ukázal, že míra úzkosti, deprese a dalších problémů duševního zdraví mezi mládeží se zhoršila v 5 anglosaských a 5 severských zemích, a mnoha dalších zemích Evropy.
Míra sebevražd mezi dívkami z generace Z v anglosaském světě je vyšší než u předchozích generací. Podobné trendy jsou patrné i v počtu hospitalizací kvůli sebepoškozování. Výzkum zkoumá i vliv sociálních, kulturních a náboženských faktorů.
Přestože důkazy o mezinárodní krizi duševního zdraví mládeže rostou, někteří výzkumníci tvrdí, že krize není reálná nebo je přehnaná a omezuje se na USA. Např. větší počet kontrol a záznam diagnostik může vysvětlit nárůst hlášené deprese.
David Blanchflower objevil podobné vzorce úpadku mládeže v různých zemích. Tradiční "U-křivka" blahobytu zmizela. Dříve se předpokládalo, že lidé jsou nejšťastnější v mládí a stáří, s nízkým bodem kolem 50. roku života. Tento vzorec byl napříč mnoha zeměmi. Nyní mladí dospělí (18-25 let) jsou nejméně šťastní a nešťastnost klesá s věkem. Tento fenomén se poprvé objevil v USA a Velké Británii, ale nyní je pozorován v 82 zemích světa.
Výzkum ukazuje, že krize duševního zdraví mladých dospělých začala kolem roku 2017. Výrazný nárůst úzkosti, deprese a beznaděje mezi mladými ženami je zvlášť patrný.
V USA a Velké Británii se tento trend objevil před pandemií COVID-19. Data z dalších zemí to potvrzují. Zdá se, že U-křivka spokojenosti je minulostí. Duševní zdraví se s věkem zlepšuje (pro ty starší 18 let). Tento fenomén začal kolem roku 2014-2017 a zdá se být globální. #DusevniZdravi
Dnes jsem narazila na Váš Substack. Máte zajímavé příspěvky, u všech mi bohužel chybí odkazy na zdroje. Kde bych je mohla najít? Děkuji.