Suchej únor vs. Češi
Začíná suchej únor, takže pár "motivačních" údajů ze Zprávy o alkoholu v ČR 2021. Vliv alkoholu na celkovou zdravotní zátěž je značný – alkohol patří ve vyspělých zemích včetně ČR k hlavním příčinám nemocnosti a předčasné úmrtnosti.
Alkohol přispívá ke vzniku více než 200 onemocnění. Největší podíl zdravotní zátěže alkoholu představují kardiovaskulární nemoci, novotvary, gastrointestinální nemoci (především nemoci jater) a vnější příčiny nemocnosti a úmrtnosti jako nehody, úrazy nebo otravy.
Alkohol je rovněž častou příčinou škod v okolí uživatele (fetální alkoholový syndrom, násilí, nehodovost, ztráta produktivity apod.).
Existuje jednoznačný vztah mezi množstvím etanolu obsaženého ve vypitém alkoholu a škodlivými zdravotními důsledky (...) Ze zdravotního hlediska je důležité množství konzumovaného etanolu, nikoliv druh alkoholického nápoje.
Za rizikové pití alkoholu je považována průměrná denní konzumace více než 20 g etanolu u žen a více než 40 g etanolu u mužů. Standardní dávka alkoholu (standardní sklenice), tedy 0,5 l piva, 2 dl vína nebo 5 cl 40% destilátu obsahuje 10–20 g etanolu.
ČR patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele = 10 litrů etanolu na 1 obyvatele za rok = cca 22 g na 1 obyvatele/den včetně dětí a seniorů. Rovněž výskyt nárazového pití alkoholu patří k nejvyšším na světě.
Zkušenost s konzumací alkoholu má celkem 17 % 11letých, 43 % 13letých a 76 % 15letých, přibližně polovina z nich uvedla pití alkoholu v posledních 30 dnech.
V r. 2016 (Mlčoch a kol., 2019) byly společenské náklady odhadnuty na 57 mld. Kč. Největší podíl nákladů (51%) tvořily nepřímé náklady v důsledky ztráty produktivity kvůli nemocnosti a předčasné úmrtnosti, dále náklady na léčbu nemocí souvisejících s užíváním alkoholu (24%). Společenské náklady v souvislosti s alkoholem odpovídaly 1,2% HDP.