Vzácné zeminy jsou skupina 17 chemických prvků: scandium, yttrium a 15 lanthanoidů. Ty jsou klíčové pro výrobu široké škály pokročilých technologií, elektrických a elektronických součástkách, laserech, skle, magnetických materiálech, průmyslových procesech, včetně vojenských technologií.
Nazývají se "vzácné", ve skutečnosti jsou hojně rozšířené v zemské kůře, ale jsou spíše rozptýlené a jejich těžba a zpracování je složitá a často spojené s významným environmentálním dopadem.
I díky environmentálním dopadům se dominantním zpracovatelem vzácných zemin stala Čína. Její podíl se postupně zvýšil až na 95%. A Čína začala svou dominanci využívat k prosazování svých geopolitických zájmů zákazem vývozů surovin nebo technologií. Čína dostala pořádnou páku. To ale neznáte ekonomii: nedostatek vede k vyšším cenám a k vyšší motivaci problém vyřešit: těžba vzácných zemin začala růst v USA, Barmě, Austrálii…
USA mají potenciál svůj podíl ještě více zvýšit. Objev 2,34 miliardy tun prvků vzácných zemin v americkém ložisku v Halleck Creeku má potenciál učinit z USA největšího světového zpracovatele nerostných surovin používaných k výrobě počítačových čipů, chytrých telefonů a leteckých motorů. Tento objev také zásadně podpoří zelenou transformaci, včetně výroby elektromobilů a větrných turbín. Firma plánuje vydání odhadů nákladů a ekonomických projekcí pro těžbu a zpracování těchto materiálů.