Wilhelmshaven aneb co krize dokáže změnit
K čemu je taky dobrá krize: na začátku války se mělo za to, že výstavba LNG terminálů v Německu bude trvat 3-5 let (fixní). Aktuální plán politiků je, že terminál (plovoucí) a navazující plynovod budou postaveny za 7 měsíců = práce skončí 21. prosince a plyn poteče o den později.
Realitu ovlivní počasí, ale ve 2. polovině této topné sezóny by mělo být hotovo. Použil se model výstavby Gigafactory Braniborsku = stavební práce byly zahájeny ještě před celkovým prověřením žádosti o povolení. Posouzení vlivu na životní prostředí,se jednoduše vynechává.
Ztratili jsme schopnost realizovat velké projekty. Energetický krize by nás mohla probudit. "Je těžké si to přiznat, ale nebýt války, pravděpodobně bychom se ke stavbě těchto terminálů nedostali tak rychle. To, co se nyní děje ve Wilhelmshavenu, do jisté míry ukazuje i na politická selhání z minulosti. Příliš jsme zpohodlněli a zanedbali jsme jiné projekty, které jsme měli řešit." Olaf Lies, ministr životního prostředí Dolního Saska
Do Wilhelmshavenu bude ročně připlouvat zhruba 80 tankerů, které nahradí 1/2 ruského plynu, který Uniper dovážel = 8 % celkové spotřeby plynu v Německu před začátkem války.