Dodavatelské řetězce se vrátily do normálu = převis poptávky nad nabídkou je pryč a inflace může rychle vyklesat
Když došlo během pandemie k zadření dodavatelských řetězců , tak firmám chyběly subdodávky. Problém zhoršilo i hromadění = firmy ve strachu, že subdodávka nebude, tak se snažily nahromadit nějakou zásobu, což nedostatek ještě zvýšilo. V dodavatelských řetězcích také chyběli lidi, zdražila se doprava...
Dnes je už situace normalizovaná. Index, který měří stres ve vrátil na úrovně před pandemií a dokonce naznačuje volné kapacity v řetězcích. Vidíme to globálně, včetně Evropy.
Zadření dodavatelských řetězců vedlo k převisu poptávky nad nabídkou. Proto vrostly ceny. Normalizace tento převis eliminovala. To by mělo vést minimálně k rychlému poklesu inflace. Ve výrobních cenách to vidíme.
Pokles inflace mohou brzdit inflační očekávání a tlak na růst mezd. Nicméně firmy mají polštář - zvýšené marže - které narůst mezd může kompenzovat, aniž by došlo ke mzdové spirále.
Mimochodem, snaha zabránit zvýšení mezd pod praporem boje se "mzdově-cenovou spirálou" je vlastně snahou akceptovat zvýšený podíl zisků na HDP a snížený podíl vyplacených mezd na HDP.