Mohou zlé finanční korporace vlastnící byty za vysoké nájmy?
Existuje názor, že nedostatek bydlení ve městech je zhoršován finančními společnostmi, které skupují nemovitosti a zvyšují nájemné. Tento narativ je obzvláště přitažlivý pro levicové NIMBY = lidi, co nechtějí stavět nové byty a z vysokých nájmů viní zlé finanční korporace.
Existuje mnoho výzkumů, které dokazují, že vyšší nabídka, tedy vyšší množství bytů, může pomoci snížit ceny. Co ale ty zlé finanční korporace?
Nizozemí zkusilo zakázalo praxi buy-to-let, tedy nákup nemovitosti k pronájmu. Nový výzkum ekonomický zkoumá, co se stalo na datech Rotterdamu, které zákaz zavedlo jako první, a které tento zákaz aplikovala na konkrétní oblasti. A autoři zjistili, že tento zákaz nájemné vůbec nesnížil. Ve skutečnosti se nájemné zvýšilo.
Ano, zákaz omezil nákupy investorů a zvýšil podíl prvních kupujících.
Ale neměl statisticky významný dopad na ceny nemovitostí ani na pravděpodobnost jejich prodeje. Zákaz naopak zvýšil ceny nájmů. Logicky, snížila se nabídka nájemního bydlení.
Analýza také ukazuje, že se změnilo složení sousedů, neboť nájemníci nemovitostí koupených investory jsou zpravidla mladší, mají nižší příjmy a častěji mají migrační původ.
Jinými slovy, zákaz kupovat bytům investorům, kteří je dále pronajímají, způsobilo, že mladší lidé s nižšími příjmy se odstěhovali a nastěhovali se bohatší majitelé domů, což způsobilo gentrifikaci. Nájemní byty se staly vzácnější, takže vzrostly nájmy. Takže zákaz vedl k přesně pravému opaku, než před čím levicové NIMBY varují.
Dobře to komentuje Noah Smith: “obecné poučení je, že to, že když korporace něco koupí, neznamená, že budou schopny z každého vyždímat více peněz. Někdy se věci skutečně zlevňují! Snaha hledat za každým negativním ekonomickým trendem strašáka v podobě korporace není na místě; pokud jde o nedostatek bytů, jsou to místní majitelé domů, kteří skutečně zvyšují nájemné.” Dodávám, že tohle samozřejmě platí v prostředí dostatečné konkurence.
Disclaimer: Spořka, respektive její dcerka Dostupné bydlení, chce postavit nájemní bydlení. Do roku 2026 první tisícovku cenově dostupných nájemních bytů, kde bude nájem o cca 20 % nižší oproti tržnímu standardu. Prvním projektem je Prosek Park, který poskytne ubytování i pro zaměstnance nemocnice Motol.