Urbanizace vs. Česko
Vyšší míra urbanizace je spojena s vyšším ekonomickým růstem a prosperitou. Proč je tomu tak? Proč se zdá, že města jsou motorem ekonomického růstu?
V městech se koncentruje obrovské množství lidí s různými dovednostmi a znalostmi. Když se řekne "lidský kapitál", mnozí si možná představí nějakou abstraktní ekonomickou teorii. Ale ve skutečnosti je to prostě o tom, kolik lidí s určitými dovednostmi máte na jednom místě. A ve městech je jich hodně! Města nabízejí efektivní dopravní, komunikační, vzdělanostní, medicínské… prostě sítě, což zvyšuje produktivitu. Když máte všechno "po ruce", věci se dělají rychleji. V městech se často vytvářejí specializované obory a sektory, což vede k vyšší efektivitě a produktivitě. Města jsou také často kolébkami inovací. Je to místo, kde se setkávají různé kultury, názory a myšlenky. A z tohoto "koktejlu" často vznikají nové a revoluční nápady.
Jak si vede Česko v míře urbanizace? Projekt EU Global Human Settlement Layer měří urbanizaci i na základě satelitních snímků. Poslední data jsou za rok 2015. V tomto roce žilo v českých rurálních, tedy venkovských oblastech 41 procent obyvatel. Od začátku 90. let se tento podíl nezměnil. Ve městech žilo 22 % obyvatel a v blízkosti měst potom 37 procent.
Pro srovnání, v Německu žilo ve městech více obyvatel: třetina. A další více než třetina v jejich blízkostech. V Dánsku 30 % ve městech a třetina v jejich blízkosti. V USA je míra urbanizace ještě vyšší: 48 % obyvatel žije ve městech a další čtvrtina v jejich blízkosti. Jen 28 procent obyvatel bydlí na venkově.
Od začátku 90. let se míra urbanizace v Německu moc nezměnila, mírně se zvýšila v Dánsku a v USA se zvýšila výrazně. V roce 1990 žilo 36 % obyvatel USA ve městech a v roce 2015 to bylo 48 %.
Míra urbanizace byla na začátku 90. let nižší, což se dalo očekávat. Ale do roku 2015 se nezměnila. To mě docela překvapilo. Souvislost mezi mírou urbanizace a ekonomickým růstem naznačuje, že nejsme schopni naplno využít potenciál ke zvýšení ekonomické a životní úrovně v Česku. Nižší míra urbanizace pak může souviset s nízkou dostupností bydlení v ČR, respektive s naší neschopností stavět a NIMBY.
Nechci, aby to vyznělo tak, že stačí zvýšit míru urbanizace a máme po starostech. Raději připomenu výpočty IPRu, že vyšší hustota obyvatel je spojená s nižšími veřejnými výdaji, respektive výdaji na obsluhu obyvatel.
Zajímavé také je, že vyšší míra urbanizace je také spojena s nižším dopadem na životní prostředí.
V obou případech totiž platí úspory z rozsahu.